Donează

Biblia ne învață că dărnicia este un mod de a ne arăta recunoștința față de dragostea lui Dumnezeu pentru noi. Și tot ea ne spune cum să dăruim:

Fiecare să dea după cum a hotărât în inima lui: nu cu părere de rău, sau de silă, căci pe cine dă cu bucurie, îl iubeşte Dumnezeu.

(2 Corinteni 9:7)

Biserica noastră are ca scop administrarea banilor într-un mod care îl onorează pe Dumnezeu. Există două categorii mari de cheltuieli care se reflectă și în modul în care invităm oamenii să dăruiască:

Cheltuieli curente – care fac posibile înâlnirile publice, salarii, investiții, reparații, etc.

Cheltuieli specifice – prin care sunt susținute anumite lucrări sau proiecte, fie ale bisericii noastre, fie din afara ei.

Puteți alege să dăruiți către fondul general al bisericii sau un proiect specific.

Donează cu cardul

DONAȚII ÎN LEI ȘI VALUTĂ

LEI – IBAN : RO45BTRL01301205J17700XX

USD – IBAN : RO69BTRL01302205J17700XX

EUR – IBAN : RO20BTRL01304205J17700XX

GBP – IBAN : RO97BTRLGBPCRT00J1770002

Banca Transilvania, sucursala Cluj, str. G. Baritiu nr.8. Cluj-Napoca

Cod SWIFT: BTRLRO22

Biserica Creştină Baptistă nr.3
Cluj-Napoca, str. Sobarilor nr.11-15, cod postal 400270
Cod fiscal: 4722447

Declarația 230

Puteţi descărca şi completa formularul pentru până la 3,5%!

Să ajungă la noi, până la data de 25 Iunie 2020!
Sau le depuneți personal, la serviciul fiscal de care aparțineți cu domiciliul,
până la data de 30 Iunie 2020!

Aceasta nu reprezintă o cheltuială în plus pentru dumneavoastră, ci este o parte din acei 16% pe care deja i-aţi plătit la stat ca impozit pe venitul din anul 2019; completând acest formular dumneavoastră alegeţi doar ca aceşti 2% – 3,5% să fie direcţionaţi spre o entitate non-profit, în acest caz, Biserica Iris.

Cum procedaţi:
Descărcaţi formularul (Declaratia 230) şi îl completaţi cu datele personale, după cum urmează:

Dacă aveti venituri din salarii, pensii, activități independente/ activităţi agricole, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din cedarea folosinței bunurilor:

– completaţi Declaratia 230  doar la punctul I, deoarece punctul II este deja completat cu datele noastre
– semnaţi formularul (la Semnătură contribuabil)

Nu vă faceţi probleme dacă nu cunoaşteţi suma corespunzatoare a 2% – 3,5% din impozit. Va fi calculată de către organele fiscale. Puteţi lăsa căsuţa necompletată.
Nu trebuie să anexaţi fişa fiscală sau alte documente.

Fişele completate le puteţi trimite pe mail (completate, semnate și scanate): bisericairis@gmail.com, sau le puteți lăsa la sediul Bisericii Iris (str. Sobarilor nr. 11-15, Cluj-Napoca), sau le puteţi depune personal sau prin poştă la sediul fiscal de care aparţineţi!